Covid-19 informácie

Vážení rodičia,

v týchto dňoch je veľmi veľký nápor na detské ambulancie, veľa rodičov potrebuje nahlásiť svoje pozitívne dieťa, konzultovať zdravotný stav alebo poradiť. Prosíme o trpezlivosť a vytrvalosť - keď sa neviete dovolať, určite sa venujeme zdraviu iného dieťaťa. Ak sa opakovane nemôžete dovolať, napíšte mail s krátkou správou, veľmi sa snažíme odpovedať čo najskôr. Ak máte vážny zdravotný problém, vždy je lepšie vytrvalo telefonovať, ak to nepôjde, do predmetu mailu napíšte prosím "naliehavé".

Ak je vaše dieťa v karanténe pre kontakt s Covid-19-pozitívnou osobou, prosím prečítajte si podrobne informácie na stránke https://pediatridetom.sk – informácie o opatreniach nájdete v okne Nové nariadenia na hornej lište a informácie o rizikových faktoroch u detí v časti Kontakt s Covid-19. Ak nie sú prítomné príznaky, nemusíte nám karanténu po kontakte ani jej ukončenie hlásiť. Ak má dieťa po úzkom kontakte s osobou pozitívne testovanou na Covid-19 príznaky, urobte mu antigénový samotest, objednajte ho prípadne na PCR alebo Ag test v MOM, v prípade potreby konzultovať zdravotný stav nás kontaktujte.

Ak je vaše dieťa pozitívne testované na Covid-19, prosím prečítajte  si všetko o ochorení vrátane odporúčanej starostlivosti o dieťa v hesle Covid-19 (okno Diagnózy) na stránke https://pediatridetom.sk. Mailom nám prosím pošlite informáciu o pozitivite Vášho dieťaťa, aby sme ju mohli zapísať do dokumentácie. V prípade, že nemá dieťa príznaky, stačí nám následne oznámiť koniec izolácie. Ak bolo školopovinné dieťa doma viac ako 5 pracovných dní, vydáme Potvrdenie o chorobe. Ak bolo dieťa predškolák doma viac ako 7 pracovných dní, tiež vydávame Potvrdenie o chorobe. Potvrdenie o chorobe nevydávame ostatným deťom v škôlkach a jasliach. Rodič sa preukazuje len Vyhlásením o bezinfekčnosti. V prípade, že má dieťa príznaky ochorenia, oznámte nám to, ak potrebujete dodatočnú konzultáciu, telefonicky nás kontaktujte, prípadne nám napíšte.

Ak vaše dieťa v ostatných 2-7 týždňoch prekonalo Covid-19 ochorenie, a objavila sa teplota a príznaky zo strany dýchacích ciest, tráviaceho systému alebo napríklad na koži, prečítajte si podrobne v časti Covid-19/MIS-C na stránke pediatridetom.sk a ak máte obavy, kontaktujte nás..

Ak máte vážne obavy o zdravotný stav svojho dieťaťa, na našej stránke ako aj na stránke pediatridetom.sk sú dostupné prehľadné Manuály pre zhodnotenie závažnosti zdravotného stavu, pozorne si prečítajte informácie o varovných príznakoch, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

Pohotovosť (Ambulantnú pohotovostnú službu alebo urgentný príjem v NÚDCH na Kramároch) vyhľadajte pri závažných príznakoch, keď si neviete rady so zdravotným stavom. Urgent na Kramároch je veľmi preťažený a musí byť k dispozícii ťažko chorým deťom, ktoré potrebujú okamžitú pomoc.

V prípade Covid-19 ochorenia nevydávame žiadne potvrdenia o prekonaní ochorenia. Takéto potvrdenie vydáva len NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií) na základe PCR testu. Ak potrebujete takéto potvrdenie pre cesty do zahraničia, musíte potvrdiť infekciu po domácom Ag samoteste alebo Ag teste v MOM aj PCR testom – objednať vyšetrenie môžete cez korona.gov, štátne testovacie kapacity sú však v súčasnosti limitované a testovanie pre účely potvrdenia o prekonaní si budete môcť objednať len v súkromných laboratóriách.

Potvrdenie od lekára o prekonaní pre účely výnimky z karantény pre školy nie je potrebné a nebude vydávané.