Rýchly streptokokový test

Rýchly streptokokový test je ambulantné zisťovanie prítomnosti baktérie Streptococcus pyogenes v nosohltane človeka. Pomáha pri rozhodovaní o skorom nasadení antibiotickej liečby.

Pyogénny streptokok je baktéria, ktorá spôsobuje najčastejšie hnisavú angínu, t.j. zápal podnebných mandlí a okolitého tkaniva.

Príznaky angíny sú najmä

  • bolesť hrdla pri prehĺtaní
  • opuch lymfatických uzlín na krku
  • horúčka
  • malátnosť
  • bolesť hlavy
  • u menších detí aj bolesti brucha, niekedy vracanie.

Príznaky kožnej infekcie sú najmä

  • zápal kože s hnisom, šíriace sa do okolia
  • tzv. medové chrasty - chrasty, ktoré pôsobia napohľad "lepkavo", sú žltkasté a často boľavé

Veľa infekcií zvládne organizmus sám a príznaky spontánne vymiznú. Nebezpečné sú však neskoré následky nedostatočne liečenej infekcie. Ak v tele zostanú baktérie, imunitný systém proti nim vytvára protilátky a neustále ich neutralizuje. Povrchové znaky baktérie sú však podobné znakom buniek v srdcovom svale a v obličkách. Stáva sa, že protilátky zaútočia na vlastné tkanivo a vznikajú vážne tzv. autoimunitné zápaly – typicky reumatická horúčka s postihnutím srdca a kĺbov alebo poškodenie obličiek (glomerulonefritída). Preto je dôležité liečiť každú preukázanú streptokokovú infekciu – či už angínu alebo kožné infekcie.

Tento streptokok je vždy citlivý na penicilín.

Rozlíšenie streptokokovej infekcie od iných najmä vírusových infekcií len fyzikálnym vyšetrením je nespoľahlivé, príznaky môžu byť veľmi podobné. Streptokokovú infekciu diagnostikujeme kultivačne – preukázaním rastu baktérie na živných pôdach v laboratóriu po výtere z hrdla, nosa alebo iného ložiska. Vyšetrenie trvá približne 72 hodín. V niektorých situáciách je užitočné určiť typ infekcie a teda i nutnosť liečby urýchlene. Dostupný je rýchly streptokokový test, ktorý možno vykonať zo steru z hrdla, nosa alebo kože v ambulancii s výsledkom do 5 minút. Je to veľmi špecifický test (95-100% pozitívnych výsledkov je skutočných infekcií), a je pomerne dobre citlivý (senzitivita 70-90% - t.j. 10-30% pacientov s negatívnym výsledkom rýchleho testu je predsa len infikovaných). Na základe udávaných charakteristík testu je teda veľkou pomocou pozitívny výsledok – môžeme cielene liečiť antibiotikami, pri negatívnom teste a silnom podozrení na ochorenie odoberáme vzorku z hrdla na kultiváciu v laboratóriu.

Toto vyšetrenie nie je hradené zdravotnou poisťovňou, testovacie súpravy zabezpečujeme z vlastných prostriedkov ako nadštandardné vybavenie, preto je vyšetrenie spoplatnené podľa cenníka.