Aké sú príčiny horúčky

Detí majú horúčku z rôznych príčin. Najčastejšou príčinou sú infekcie. Detské infekcie sú zvyčajne spôsobené vírusmi, menej často baktériami.

Organizmus potrebuje zvýšenú teplotu na dobré fungovanie imunitného systému na boj proti vírusom a baktériám.


Najčastejšími infekciami, ktoré sú spojené s horúčkou u detí sú:

  • infekcie tráviaceho traktu – gastroenteritídy,
  • infekcie dýchacieho systému – nádcha, zápal hrtanu (laryngitída), zápal mandlí (angína), chrípka, zápaly priedušiek a pľúc,
  • zápaly uší,
  • zápaly močových ciest,
  • infekcie s vyrážkami - ovčie kiahne, šiesta choroba, ruky-nohy-ústa.

Vírusové infekcie sú oveľa častejšie ako baktériové infekcie. Ak je prítomná nádcha, škriabanie hrdla, červené oči alebo hnačka, sú to skôr príznaky vírusovej infekcie.

Z neinfekčných príčin sú to rôzne zápaly (napríklad reumatické zápaly kĺbov), nádory, a tiež vážne choroby štítnej žľazy.

Prerezávanie zúbkov môže spôsobiť mierne zvýšenie telesnej teploty, ale nespôsobí výstup teploty nad 37,5 až 38°C. Poranené ďasná v ústach z prerezávania zubov môžu byť však vstupnou bránou pre vírusy alebo baktérie, ktoré ľahšie preniknú cez sliznicu a spôsobia infekciu a tým aj zvýšenie teploty tela.

Horúčka, ktorá sa vyskytne do 48 hodín po očkovaní, je najčastejšie očakávaným vedľajším účinkom. Ak nie sú prítomné iné príznaky, podajte liek proti horúčke (ak je teplota nad 38 - 38,5°C u dojčiat a nad 38,5°C u starších detí, alebo ak je dieťa nepokojné z bolesti v mieste vpichu).