Čo je horúčka

Horúčka je zvýšenie telesnej teploty nad 38°C. Každý človek má svoj vnútorný „termostat“ – miesto v mozgu, kde sa riadi telesná teplota. Ak telo zistí infekciu alebo inú chorobu, mozog odpovie zvýšením telesnej teploty, aby pomohla telu brániť sa chorobe.

  • Normálna teplota je od 36 do 37°C
  • Zvýšená teplota je od 37 do 38°C
  • Horúčka je od 38 do 41°C .


Horúčka je teda prirodzená obranná odpoveď organizmu. Pri horúčke sa zvyšuje činnosť buniek imunitného systému, zlepšuje sa prekrvenie a tým aj výživa buniek. Zároveň sa zhoršuje rozmnožovanie a rast vírusov a baktérií.

Keď sa hovorí o horúčke a o tom, ako sa postarať o dieťa s horúčkou, zvyčajne sa uvádza teplota, zodpovedajúca teplote nameranej pod pazuchou (axilárna). Teplota, nameraná v konečníku, teda rektálna, je o pol stupňa vyššia ako inde namerané teploty, preto je treba od teploty rektálnej odpočítať 0,5°C. V starostlivosti o dieťa sa rozhodujte podľa teploty po odčítaní. Pri komunikácii s lekárom uvádzajte taktiež teplotu po odčítaní.

Teplota sa líši v závislosti od doby dňa, vyššia je poobede a podvečer, najnižšia je v noci a ráno, rozdiel môže byť až 1°C. Telesná teplota môže byť ovplyvnená cvičením, jedením, rozčúlením, teplotou prostredia, stavom zavodnenia (hydratácie).